Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Έγινε η απονομή – Ο Μίλτος Τεντόγλου με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος! – Δείτε βίντεο

by _
0 comment 97 views

Για χάρη του 25χρονου πρωταθλητή ακούστηκε ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδας στη Βουδαπέστη

Στο στήθος του Μίλτου Τεντόγλου κρεμάστηκε το χρυσό μετάλλιο που κέρδισε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης.

Οι διοργανωτές έκαναν την απομονή στους νικητές του μήκους πριν από την έναρξη του απογευματινού προγράμματος και για χάρη του Μίλτου Τεντόγλου ακούστηκε ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδας στη Βουδαπέστη.

Το χαλκινο μετάλλιο πήρε ο Τάτζεϊ Γκέιλ (8,27μ) και το ασημένιο ο Γέιν Πίνοκ (8,50μ). Μετά από τους δύο αθλητές από την Τζαμάϊκα σειρά πήρε ο Μίλτος Τεντόγλου ο οποίος παρέλαβε το χρυσό μετάλλιο!

5954016
5954017

Ο Μίλτος Τεντόγλου πήρε το μετάλλιό του από τον σπουδαίο άλτη του τριπλούν, Γουίλι Μπανκς και εν συνεχεία ακούστηκε ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδας.

5954027
5954024
5954025

Κάτω από το πλατό ήταν πολλά μέλη της ελληνικής αποστολής ανάμεσά τους και ο προπονητής του Τεντόγλου ο Γιώργος Πομάσκι.

5954011
5954013
5954015

Θυμίζουμε ο 25χρονος Έλληνας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8,52μ στην τελευταία του προσπάθεια και άφησε 2ο τον Πίνοκ.

Το μετάλλιο αυτό ήταν το μοναδικό που έλειπε από την συλλογή του Μίλτου Τεντόγλου. Έχει χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (κλειστός – ανοιχτός) και τώρα έχει και σε Παγκόσμιο ανοιχτού!

Ο Μίλτος θα επιστρέψει στην Ελλάδα μαζί με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη το βράδυ του Σαββάτου (21:10).