Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Champions League, Βιγιαρεάλ-Λίβερπουλ 2-3: Ανατροπή και πρόκριση στον τελικό – Δείτε τα γκολ

by _
0 comment 130 views

Upd:

Το όνειρο της Βιγιαρεάλ για πρόκριση στον τελικό του Champions League άντεξε για ένα ημίχρονο – Η απίθανη ομάδα του Έμερι ισοφάρισε το σκορ της ήττας στο Άνφιλντ με τα γκολ των Ντιά (3′), Κοκλέν (41′), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ μέσα σε 12 λεπτά έφερε τούμπα το ματς και θα διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Παρίσι κόντρα στη Σίτι ή τη Ρεάλ…

Για ένα ημίχρονο, η Λίβερπουλ ήταν σε… άλλο γήπεδο. Όταν, όμως, η απίθανη Βιγιαρεάλ την έφερε με την πλάτη στον τοίχο, προηγούμενη με 2-0, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αντέδρασε, βρήκε τον πραγματικό ποδοσφαιρικό εαυτό της και έφτασε στην ανατροπή και τη δεύτερη νίκη (3-2), παίρνοντας πανάξια το εισιτήριο για τον τελικό του Champions League στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού (Σάββατο 28/05, 22:00), όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ρεάλ Μαδρίτης ή Μάντσεστερ Σίτι.

Αυτός θα είναι ο τρίτος τελικός για τους Κόκκινους τα τελευταία πέντε χρόνια, μετά τον χαμένο του 2018 (κόντρα στην Ρεάλ) και ο κερδισμένος του 2019 (κόντρα στην Τότεναμ), αλλά και ο δέκατος συνολικά, με την ομάδα του αγγλικού λιμανιού να ψάχνει το έβδομο στέμμα, ώστε να πιάσει στην δεύτερη θέση της λίστας την Μίλαν, πίσω μόνο από την… παρταόλα Ρεάλ των 13 τροπαίων.