Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Euro 2020: Στον τελικό του Γουέμπλεϊ η Ιταλία – Μεγάλη πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Ισπανία – Δείτε τα γκολ

by _
0 comment 219 views

Δημήτρης Τυχάλας
 Upd:

Το «clasico της Μεσογείου»  απ’ όπου προέκυψε ο πρώτος φιναλίστ του  Euro 2020  ήταν ένα πραγματικό θρίλερ – Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1 (60′ Κιέζα-80′ Μοράτα) στα 90′ λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά και στην ημίωρη παράταση με την σκουάντρα ατζούρα να επικρατεί με 4-2 στα πέναλτι

Μετά από 120 λεπτά μιας μεγάλης ποδοσφαιρικής μάχης, η Ιταλία πήρε τη ρεβάνς για τον χαμένο ημιτελικό της Βιέννης το 2008 αλλά και τον χαμένο τελικό του Κιέβου το 2012 και προκρίθηκε για 4η φορά στην ιστορία της στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η δικαίωση μια εκπληκτικής πορείας (έφτασε τα 33 ματς χωρίς ήττα) για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, ο οποίος ανέλαβε αμέσως μετά το κάζο του αποκλεισμού από το Μουντιάλ του 2018 και κατάφερε να μεταμορφώσει πραγματικά την ομάδα του, ενώ κι η Ισπανία που τόσα έχει ακούσει από την αρχή του τουρνουά, σήμερα απέδειξε το πόσο μεγάλη ομάδα είναι χάνοντας το εισιτήριο για τον τελικό στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.